kid-with-a-shellПрактичні поради.

На що слід звернути увагу, якщо Ви запідозрили зниження слуху у дитини.

При нормальному слуху це залежить від віку:

Новонароджений до 1,5 місяця:

Лякається раптових або гучних звуків (грюкіт дверей, хлопок, падіння на підлогу важких предметів), при цьому широко відкриває очі, здригається, кліпає очима.

Від 1,5 до 4 місяців:

Починає формувати реакцію повороту голови та рухати очима в бік джерела звуку, виявляє цікавість до різних звуків (калаталець та пищалок) навіть якщо їх не бачить.

Від 4 до 6 місяців:

Повертає голову в бік джерела звуку, прислухається, емоційно реагує на знайомі голоси, сам починає видавати звуки.

Від 6 до 9 місяців:

Дитина починає лепетати, розуміє прості слова – мама, тато, відгукується на своє ім'я.

Від 9 до 14 місяців:

Відповідає на прості запитання: «як каже собачка ,кішка, корівка?»,показує носик, очка, ротик, виконує прості інструкції (дай, принеси).

Від 14 до 18 місяців:

Розуміє близько 100-150 слів, вимовляє біля 20-30 слів (в основному використовує іменники), в пам'яті зберігає короткі віршики, дитині подобається їх слухати і вставляти окремі знайомі слова.

Від 18 до 24 місяців:

Розуміє біля 200 слів, самостійно будує прості фрази, речення, використовуючи іменники, дієслова, займенники, розповідає вірші.

Від 2-х років:

Дитині подобається, коли їй читають вголос дитячі книжки, розуміє більш складні фрази та речення, намагається співати і танцювати під музику.

Від 3-х років:

Дитина використовує слова і речення для того, щоб запитати та виявляти свої почуття і бажання, вона значно покращує покращує вимову і розуміння мови і розширює словниковий запас.

Слух відіграє найважливішу роль в розвитку мовних навиків. Тому дуже важливо виявити порушення слуху якомога раніше. Рекомендуємо Вам не прислухатися до порад  знайомих і родичів про те, що хтось заговорив у 3 роки, що хлопчики пізніше починають говорити, що треба зачекати до 2-х або 3-х років.

Якщо Ваша дитина дуже голосно говорить, багато кричить або навпаки бавиться мовчки, не реагує на дверний або телефонний дзвінок, добре сприймає вібрацію – це може бути ознакою зниження слуху. Коли дитина, яка погано чує, стоїть на дерев'яній підлозі, відразу реагує на гучний тупіт ногою, але при цьому на ім'я не відгукується – це також при від для занепокоєння. Батьки дуже часто пояснюють таку поведінку дитини неуважністю і особливістю характеру.

Увага! Негайно зверніться до спеціаліста!

 

Усвідомлення того, що у дитини наявне порушення слуху, може сприйматися батьками як вирок . Тому, якщо у Вас виникли найменші підозри, що слух дитини понижений, не зволікайте і звертайтеся до спеціаліста (сурдолога, аудіолога). Тестування слуху можна провести незалежно від віку дитини (включно з новонародженими).

Важливість своєчасної реабілітації та якісного слухопротезування в розвитку слабочуючих дітей.

 

Наукові дослідження показують наступне:

Чим раніше дитина з порушенням слуху слухопротезована, тим скоріше відбувається її подальший розвиток.

 

Дітям до 3-х років зазвичай проводять об'єктивне обстеження слуху увісні, а саме:

Реєстрація слухових викликаних потенціалів і реєстрація затриманої викли-каної  акустичної емісії вушного лабіринту.

Ці обстеження вимагають достатньо багато часу, і ми рекомендуємо записатися на прийом до спеціаліста на той час коли дитина зазвичай спить.

З того моменту, коли Ви виявили порушення слуху у дитини, Ваша родина переступила через поріг іншого світу з масою нової інформації. Зниження слуху і дитини – це не вирок. Це примус до дії. Ви і Ваша родина відіграєте важливу роль в процесі підтримки Вашої слабочуючої дитини – як і  сурдопедагоги та інші спеціалісти зі слуху.

Раннє слухопротезування дитини дає нам можливість добитись хороших результатів в реабілітації.

Для того, щоб привчити дитину постійно користуватись слуховим апаратом в побуті, відчувати в цьому потребу, батьки повинні орієнтуватися в практичних і теоретичних питаннях слухопротезування.

Що таке слухопротезування?

Це поняття включає в себе підбір конкретної моделі слухового апарату, який найкращим чином підходить пацієнту.

Батьки повинні розуміти, що спеціаліст, який підбирає та налаштовує дитині слуховий апарат, повинен бути професіоналом. Підбір та налаштування слухового апарату займає багато  часу. Маленька дитина не може самостійно оцінити налаштування слухового апарату. Це можуть зробити батьки і сурдопедагоги, спостерігаючи за поведінкою дитини в умовах різних акустичних ситуацій.

Існують різні моделі слухових апаратів. Якість обробки звуку, природнє звучання, алгоритми розділення мови і шуму, швидкість обробки мовного сигналу – це одні з факторів, які визначають можливості слухового апарату. Сучасні моделі слухових апаратів не тільки підсилюють навколишні звуки, а й обробляють їх для того, щоб забезпечити найбільш оптимальне і природнє відтворення.

Важливо: Процес  налаштування повинен бути поступовим і постійно пристосовуватись до змінюваних потреб дитини.

 

Однак не варто забувати наступний факт:

Жоден слуховий апарат не допоможе Вашій дитині, якщо не займатись розвитком слухосприйняття і мови.

 

Спеціалісти, які можуть Вам в цьому допомогти – це сурдопедагоги. Дитина повинна носити слухові апарати якомога більше часу (бажано цілий день), але звикати до носіння поступово. Якщо втрата слуху велика і вроджена, дитина може не одразу реагувати на звуки і голоси. Вона повинна в своєму розвитку пройти всі етапи, які пройшла дитина, що чує – від крику до «гуління», лепету, простих слів, фраз і зв'язної вимови. Якщо слухові апарати малюк почав носити в 2 або 3 роки, а мовний розвиток дитини зупинився на «гулінні», треба починати реабілітацію зі стимуляції «гуління». І наскільки швидко піде подальший розвиток мови і слухосприйняття залежить від Ваших зусиль і сурдопедагога. Спеціаліст може показати, якими методами, з допомогою яких методик  відбувається процес реабілітації, але при цьому результати залежать від систематичних занять батьків з дитиною.

 

Логопед та фахівець з реабілітації людей  з вадами слуху та мови

 

ТІЩЕНКО Тетяна Анатоліївна

 моб. тел.: (095) 881-27-55

 

____________________________________________________

Всі статті